USA 2008 - wybory prezydenckie w Ameryce. Demokraci i Republikanie. Kandydaci: Barack Obama i John McCain. Informacje, analizy, newsy. Kampania, prawybory, wybory w Ameryce.
Blog > Komentarze do wpisu
MITT ROMNEY - KONSERWATYWNY EKOLOG Z GŁOWĄ DO INTERESÓW

Jest bogaty, przystojny, ma na swoim koncie sukcesy w biznesie i polityce. Poglądy polityczne ma w sam raz dla elektoratu republikańskiego – sprzeciwia się przerywaniu ciąży i legalizacji związków homoseksualnych, ale za to jest za ułatwieniami imigracyjnymi i powszechnym systemem opieki zdrowotnej. Słowem, idealny kandydat republikańskiego środka, o którego wystawieniu marzy zapewne niejeden działacz partyjny. Jednak czy Amerykanie będą gotowina poparcie kogoś, kogo przodkowie praktykowali poligamię i kto nigdy się nie odciął od swoich mormońskich korzeni? Na razie jednak Mitt Romney, jako pierwszy tak poważny kandydat z tej grupy religijnej, radzi sobie całkiem nieźle.

Można powiedzieć, że Romney walkę o prezydenturę ma we krwi – już jego ojciec,gubernator Michigan, starał się o republikańską nominację w 1968 roku. Początkowo Romney senior miał nawet całkiem wysokie poparcie, ale pogrzebał swoje szanse niefortunną wypowiedzią o praniu mózgu, któremu miał być poddany przez rządową propagandę w sprawie Wietnamu, co zostało uznane za słabość charakteru. Młody Romney początkowo jednak nie wykazywał ciągot politycznych, zdobywając wykształcenie prawnicze i parając się z powodzeniem konsultingiem. Jego zdolności do przyciągania pieniędzy zostały zauważone przez komitet organizacyjny zimowych igrzysk olimpijskich w kolebce mormonów – Salt Lake City, borykający się z kilkusetmilionowymi długami, co groziło samemu przeprowadzeniu imprezy. Jako nowy przewodniczący komitetu Romney doprowadził nie tylko do tego, że igrzyska się odbyły, ale też do wypracowania blisko 100 milionów dolarów zysku.

Mitt Romney
Mitt Romney

Olimpiada była dla Romneya przepustką do wkroczenia w świat wielkiej polityki. Szansa nadarzyła się w 2003 roku, w związku z wyborami gubernatorskimi w Massachusetts. Ówczesna republikańska gubernator nie radziła sobie dobrze na tym stanowisku, więc lokalni działacze zaczęli się rozglądać za innym kandydatem. Romney, opromieniony sukcesem igrzysk i rodzinną tradycją polityczną, był naturalnym kandydatem. Ostatecznie wyprzedził kandydatkę Demokratów o 5 punktów procentowych, w czym pomogło mu hojne finansowanie kampanii z własnych środków.

Jako gubernator Romney był popularnym politykiem, choć niektóre jego decyzje większość wyborców republikańskich musiały wprawić w zdumienie. Dużą część swojej energii poświęcił na zlikwidowanie dziury budżetowej, co udało mu się osiągnąć kosztem podniesienia podatków i opłat oraz redukcji finansowania stanowych uczelni wyższych. Innym znaczącym posunięciem Romneya było wprowadzenie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na obszarze swojego stanu- idei w Ameryce uważanej za bardzo socjalistyczną. Poza tym na początku swojej kadencji wyrażał ostrożne poparcie dla związków partnerskich, jako alternatywy dla bardziej rewolucyjnego pomysłu małżeństw homoseksualnych, ale później z tego się wycofał. Z drugiej strony w 2005 roku poddał pod głosowanie projekt ustawy przywracającej w Massachusetts karę śmierci za najcięższe przestępstwa w rodzaju terroryzmu, czy wielokrotnych zabójstw, ale propozycja przepadła w głosowaniu.

Romney nie kandydował na drugą kadencję, poświęcając dalsze rządy nad Bostonem i okolicami na rzecz ambitniejszego celu. Pierwsze rozważania na temat jego ewentualnych szans w wyborach prezydenckich miały miejsce już w 2004 roku. W lutym 2007 roku, zaraz po zakończeniu kadencji, oficjalnie ogłosił swój zamiar ubiegania się o republikańską nominację i jako pierwszy rozpoczął kampanię na szeroką skalę, z wykorzystaniem radia i telewizji, w czym bez wątpienia pomogła mu pokaźna suma zgromadzona na koncie bankowym. Do tej pory udało mu się zebrać na kampanię ponad 60 milionów dolarów (z czego 17 z własnych środków) – więcej niż jakiemukolwiek Republikaninowi w historii. W większości spraw ma poglądy konserwatywne, choć na ich tle wybija się jego troska o środowisko naturalne: popiera korzystanie z alternatywnych źródeł energii i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Z drugiej strony jest jednym z najgorętszych orędowników amerykańskiej obecności w Iraku i wysłania tam kolejnych żołnierzy, co obecnie nie jest postulatem mogącym porwać tłumy.

30 stycznia 2008: debata Republikanów w Bibliotece Reagana. W ocenie analityków niestosowny śmiech Romneya odebrał mu zwycięstwo w debacie; jej wynik pozostał nierozstrzygnięty.
 
Przed rozpoczęciem się prawdziwej kampanii jako największą słabość Romneya wskazywano jego religię – mormoni, z uwagi na ich poligamiczne związki i inne osobliwe zwyczaje w rodzaju pośmiertnego chrztu czy dopisywania dalszego ciągu Biblii są poza swoim rodzimym Utah traktowani co najmniej jak dziwacy. Szczególne zaniepokojenie wzbudził fakt, że zgodnie z oficjalną doktryną Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich każdy jego członek jest winien bezwarunkowe posłuszeństwo przewodniczącemu Kościoła, oficjalnie uznawanemu za apostoła i proroka, co w przypadku zwycięstwa Romneya mogłoby zagrozić świeckiemu charakterowi państwa. Sam Romney odcina się jednak od tego rodzaju podejrzeń – m.in. przywołał postać Kennedyego, który jako katolik nie brał rozkazów od papieża.
 
Oficjalne dystansowanie się od własnej religii i duże pieniądze wyłożone na promowanie własnej osoby przełożyły się na całkiem niezłe wyniki, jakie Romney zdobywał w kolejnych prawyborach. Wbrew wcześniejszym obawom, czy mormon może zdobyć zaufanie Amerykanów, były gubernator Massachusetts wygrał prawybory w Wyoming, Michigan i Nevadzie oraz zajął drugie miejsce w Iowa i New Hampshire. Pomimo zajęcia drugiego miejsca na strategicznej Florydzie nadal, obok Johna McCaina, jest głównym kandydatem w walce o republikańską nominację. Czas pokaże czy Ameryka jest gotowa na prezydenta wierzącego, że Jezus rozmawiał z Indianami.
 
 Maciej Józefowicz
 
 
Podobne:
czwartek, 31 stycznia 2008, usa2008

Polecane wpisy

  • SARAH PALIN - DEBIUT W ATMOSFERZE SKANDALU

    Republikanom udała się rzecz nieprawdopodobna - znaleźli kandydatkę, która zaskoczyła wszystkich. Kandydatkę, która wzbudziła autentyczne zainteresowanie, który

  • "WBIJĘ BUSHA NA PAL!"

    Bokser, zapaśnik, żołnierz, muzyk i filmowiec. Satanista związany z Polską. Oficjalny kandydat na prezydenta USA z ramienia Partii Wampirów, Wiedźm i Pogan R

  • W BUDOWIE...

    Kontynuując moje eksploracje politycznych obrzeży Stanów Zjednoczonych dotarłem do Partii Socjalistycznej ( Socialist Party USA ) i jej kandydata w wyborach pr

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:

O NAS

Kontakt/Współpraca


Creative Commons License
Teksty są dostępne
na licencji Creative Commons
Uznanie autorstwa 2.5 Polska
.

Tłumacz z nami
WE the Media (2004) -
słynny manifest dziennikarstwa obywatelskiego Dana Gillmora.
Maciej Lewandowski


Powered By
widgetmate.com
Sponsored By
Digital Camera