USA 2008 - wybory prezydenckie w Ameryce. Demokraci i Republikanie. Kandydaci: Barack Obama i John McCain. Informacje, analizy, newsy. Kampania, prawybory, wybory w Ameryce.
Blog > Komentarze do wpisu
ZACHODNIA WIRGINIA LIVE

09:20 Mamy już ostateczne wyniki. Hillary Clinton wygrywa różnicą 41% procent (67-26%) zdobywając 20 delegatów.

Dziękujemy i zapraszamy za tydzień na LIVE z Kentucky i Oregonu.

05:20 W Zachodniej Wirginii wszystko jest jasne: Hillary prowadzi zdecydowanie z blisko 40% przewagą przy 73% zliczonych głosów. Prawybory w w tym stanie zgodnie z oczekiwaniami nie wyjaśniły niczego. Potwierdziły jedynie to o czym mówi się od kilku tygodni: Hillary nie zrezygnuje i będzie walczyć do końca. Jak ta przeciągająca się kampania wpłynie na głosowanie w listopadzie? Opinie są podzielone. Jedni twierdzą, że na takiej patowej sytuacji w obozie Demokratów korzysta przede wszystkim pewny już swego John McCain, inni natomiast próbują obalać tę tezę przypominając o tym, iż ciągła obecność w mediach pomaga Obamie i Clinton. Zapowiada się pasjonująca walka.

04:52 Po 65% zliczonych głosów przewaga Hillary nadal utrzymuje się na poziomie 36-38%.

04:37 Zwycięska mowa Hillary Clinton

04:22 Połowa głosów już została zliczona. Przewaga Hillary jest bardzo duża wynosi bowiem 38%.

04:15 Jak można przekonywać wyborców? Na przykład tak:

Obama
Obama w Schultzie's bar (Charleston, 12 maja)

04:07 Przemówienie Hillary jest już dostępne. Mam nadzieję, że wkrótce pojawi się wersja video.

03:54 Fragment przemówienia Obamy w Missouri (jeszcze przed wynikami w Zachodniej Wirginii)

03:46 Jestem zdeterminowana bardziej niż kiedykolwiek by kontynuować tę walkę - trzeba przyznać, że całe przemówienie Hillary w pełni to potwierdzało. Eksperci w CNN przyznają, że to wystąpienie i zdecydownane zwycięstwo w Zachodniej Wirgnii może skłonić niezdecydowanych delegatów do poparcia byłej pierwszej damy.

03:33 Ponad 30% przewagi Hillary Clinton nad konkurentem (23% zliczonych głosów).

03:20 Najlepsze fragmenty z przemówienia Clinton. Tak nie mówią outsiderzy:

Doprowadzę Demokratów do zwycięstwa w listopadowych wyborach.

Żaden z Demokratów od 1916 roku nie zwyciężył w wyborach nie wygrywając wcześniej w Zachodniej Wirginii.

Z waszą pomocą jestem zdolna zmierzyć się z Johnem McCainem i wygrać tę walkę.

Znacie mnie - nigdy nie rezygnuję. Nigdy się nie poddaję.

Jestem nadal w tym wyścigu dla tych milionów ludzi, którzy chcą zmieniać ten kraj na lepsze.

03:11 Hillary na mównicy!

03:08 Hillary zdobyła 15 z 28 delegatów. Pozostała "trzynastka" jest nadal w grze.

03:03 W dalszym ciągu czekamy na przemówienie Hillary. Terry McAuliff, strateg kampanii, zapowiedział, że będzie to jedna z najlepszych mów od bardzo dawna. Wkrótce przekonamy się czy to prawda.

02:54 Zachodnia Wirginia to wymarzony stan dla Hillary Clinton wystarczy spojrzeć na te liczby:

95% populacji stanowi ludność biała, siedmiu na dziesięciu głosujących nie ma wyższego wykształcenia, 50% głosujących pochodzi z obszarów wiejskich, ponad połowa natomiast nie notuje zarobków rodzinnych wyższych niż 50 tysięcy dolarów.

02:46 W końcu pojawiają się pierwsze wyniki. 58%-30% na korzyść Hillary, jednak jest to dopiero wyniki po zliczeniu 3% wszystkich głosów

02:40 Jim Rutenberg z New York Times twierdzi, że Barack Obama pogratulował już Hillary Clinton zwycięstwa.

02:35 MSNBC przekreśla Hillary Clinton. Według obliczeń tej stacji aby myśleć o nominacji z ramienia Demokratów Clinton musiałaby zdobyć w nadchodzących prawyborach 92% głosów. Jedno jest pewne: jedna ze znanych firm bez zastanowienia powinna reaktywować serię reklam: Impossible is nothing. Casting wydaje się być czystą formalnością.

02:30 Od czego ma się rodzinę, nieprawdaż? W kampanię zaangażowani są nie tylko sami kandydaci - Bill Clinton w czwartek wybiera się do Kentucky, natomiast Michelle Obama składa wizytę w Puerto Rico. Chelsea Clinton obecnie jest w San Juan.

02:20 Howard Wolfson, rzecznik prasowy Hillary Clinton, stwierdził w wywiadzie dla CNN: "Walczymy do końca, do samego końca" odpowiadając na wątpliwości dziennikarzy co do szans byłej pierwszej damy.

02:03 Exit polls w Zachodniej Wirginii potwierdzają negatywną tendencję zwolenników Partii Demokratycznej. Prawie co trzeci wyborca deklaruje, że w przypadku przegranej swojego faworyta w wyścigu o nominację zagłosuje na .... Johna McCaina.

01:55 Nie to jeszcze nie jest koniec. Plany Hillary są już znane: w środę będzie w Waszyngtonie, czwartek poświęci na wizyty w Południowej Dakocie oraz Kalifornii. Stamtąd uda się do Oregon.

01:48 CNN mówi o "zdecydowanym" zwycięstwie Clinton, MSNBC potwierdza wygraną stosunkiem 2:1.

01:35 Stacje telewizyjne oraz Associated Press tuż po zamknięciu lokali wyborczych podają do wiadomości informację o zwycięstwie Hillary Clinton stosunkiem głosów 2:1.

01:30 Lokale wyborcze zamknięte. Rozpoczyna się liczenie głosów.

01:27 Opinie wyborców tuż po oddaniu głosu:

01:22 Kwestie rasowe miały dość znaczący wpływ na zwolenników Clinton (ok.40%). Kolejną ciekawostką jest to, że co czwarty badany jest już znużony toczącą się bitwą Demokratów i chce jej końca, nawet w przypadku przegranej swojego faworyta.


01:10 Mamy pierwsze exit polls. Ciekawym czynnikiem mającym wpływ na głosy zwolenników Hillary Clinton był... jej mąż oraz jego kampania (około 75%). Ponad połowa wyborców Obamy stwierdziła, że były prezydent w przypadku ich głosu odegrał marginalną rolę.

Ankieterzy badali również wpływ pastora Wrighta na głosy w Zachodniej Wirginii. Co drugi badany przyznał, że Obama w pełni podziela kontrowersyjne poglądy Wrighta. 30% wyborców wierzy w to, że senator z Illinois w pewnym stopniu utożsamia się z poglądami Wrighta, natomiast prawie połowa twierdzi, że wszelkie tego typu dywagacje są nieprawdziwe bądź mało prawdopodobne.

Blisko 70% zwolenników Hillary Clinton wspiera jej pomysł związany z podatkiem na paliwo.

Podobnie jak w poprzednich stanach mieszkańcy Zachodniej Wirginii są zanipokojeni sytuacją gospodarczą w kraju (ponad 6 osób na 10) oraz wojną w Iraku (co piąty wyborca).

01:00 Zachodnia Wirginia - stan we wschodniej części USA liczący ponad 1,8 mln mieszkańców, jeden z najbiedniejszych obszarów Ameryki, w którym ludność biała stanowi ponad 95% ogólnej populacji.

Jak już wcześniej informowaliśmy sondaże nie pozostawiają żadnych złudzeń - Zachodnia Wirginia należy do Hillary Clinton. W stawce jest jedynie 28 delegatów, jednak dla byłej pierwszej damy każde zwycięstwo w tym momencie nawet w tak małym stanie (37. pod względem liczby mieszkańców) jest niezwykle cenne. Czy dzisiejsza wygrana Hillary jest w stanie coś zmienić? Śmiem twierdzić, że nie. Co najwyżej potwierdzi się to jak zdeterminowaną, waleczną i ambitną osobą jest kandydatka Demokratów. Nie możemy jednak zapominać o tym, iż w historii USA wiele razy dochodziło do rzeczy nieprzewidywalnych, więc mimo wszystko skreślanie Hillary jest zdecydowanie zbyt przedwczesnym krokiem. Do zamknięcia lokali wyborczych pozostało niespełna pół godziny.

Zachodnia Wirginia LIVE - zaczynamy o 1.00
Adrian Biernacki (autor Wybory w USA)
z małą pomocą Anny Dryjańskiej


Podobne:

środa, 14 maja 2008, usa2008

Polecane wpisy

  • KENTUCKY I OREGON LIVE II

    07:00 Kończymy dzisiejszą relację z prawyborów w Kentucky i Oregonie. Zgodnie z przewidywaniami zwyciężyli odpowiednio Hillary Clinton i Barack Obama. Głosy w

  • KENTUCKY I OREGON LIVE

    04:10 Wszystko jasne, wszystkie głosy w Kentucky zliczone. 65 do 30% wygrywa Hillary Clinton. 04:08 W Kentucky zliczono już 99% głosów. Clinton poparło 65%,

  • GŁOSOWANIE W INDIANIE - RELACJA

    Mieszkam w stanie Indiana, do którego rzadko dociera wielka polityka. Wszelkie wybory są zwykle rozstrzygnięte zanim dochodzi do głosowania w tym stanie. Ostatn

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2008/05/14 05:46:53
czyli wlasciwie wiemy wszystko i nic... ciekawe czy do konca znaczy do konwencji... za tydzien Oregon i Kentucky .... sztab Obamy ma oglosic zwyciestwo ... bedzie ciekawie ..:)znowu

O NAS

Kontakt/Współpraca


Creative Commons License
Teksty są dostępne
na licencji Creative Commons
Uznanie autorstwa 2.5 Polska
.

Tłumacz z nami
WE the Media (2004) -
słynny manifest dziennikarstwa obywatelskiego Dana Gillmora.
Maciej Lewandowski


Powered By
widgetmate.com
Sponsored By
Digital Camera