USA 2008 - wybory prezydenckie w Ameryce. Demokraci i Republikanie. Kandydaci: Barack Obama i John McCain. Informacje, analizy, newsy. Kampania, prawybory, wybory w Ameryce.
Blog > Komentarze do wpisu
JERZY PILCHOWSKI: TO NIE TAK MIAŁO BYĆ (II)

Rok temu wszystko było jasne. Następnym prezydentem Stanów Zjednoczonych będzie Hillary Clinton. Po niej funkcję tą obejmie Jeb Bush, a po nim Chelsea Clinton. W początkowej fazie kampanii obserwowaliśmy tylko retoryczną różnicę pomiędzy ja to dla was zrobię (Hillary Clinton) i musimy to zrobić razem (Barack Obama).  Konkretów trudno się jednak było w tym doszukać.

Debaty, zgodnie z tym co mówiła większość telewizyjnych gadających głów, wygrywała Hillary. Obama przechylał jednak w niektórych momentach głowę i jego uśmiech zdawał się mówić jak powiem co myślę to niektórzy będą krzyczeć, że czarny mężczyzna zgwałcił białą kobietę.  Wystarczyło. 

Barack Obama i Hillary Clinton
Barack Obama i Hillary Clinton

Wielu Amerykanów poczuło szansę na to, aby wyrwać się z żelaznego uścisku nieuniknionej przyszłości. Przełomowym momentem był tzw. Super Tuesday (5 lutego 2008), czyli dzień w którym prawybory odbyły się w 22 stanach. Obama wygrał w 13 stanach i zdobył 847 delegatów. Hillary w 9 stanach, zdobywając 834 delegatów. Kontratak Clintonów balansował na pograniczu farsy i dramatu.  Sugerowano, że Obama ma czarną skórę czyli czarny charakter. Gdy w kilku stanach wygrała Hillary, krzyczano: what’s wrong with Obama? (co jest nie tak z Obamą?). Z niespodziewaną odsieczą Obamie przyszedł Ron Regan (syn prezydenta Ronalda Reagana) pytając what’s wrong with West Virginia?. Nominację Partii Demokratycznej zdobył Obama. Przyjrzyjmy się najważniejszym osobom, grupom, pojęciom i zjawiskom  wygranego przez Obamę wyścigu prezydenckiego.

 

Barack Obama
Człowiek który w sposób piękny i prawie wiarygodny mówi o tym co powinno zostać zrobione.

John McCain
Dobry kandydat na prezydenta w roku 2000. W roku 2008, człowiek który śpiewa pieśń o mordowaniu (Bomb Iran). Gdyby McCain wygrał, nadeszłaby wymodlona przez towarzysza Normana Podhoretza IV wojna światowa  (World War IV:  How It Started, What It Means, and Why We Have to Win Commentary, wrzesień 2004).

 

Hillary Clinton

Do historii przejdzie wyrażona przez Clinton - w kontekście kampanii z 1968 roku zakończonej tragiczną śmiercią Roberta Kennedy'ego - nadzieja, że wszystko może się zdarzyć. W Ameryce, szczególnie czarnej, która do dziś leczy rany spowodowane politycznymi morderstwami, było to poniżej wszelkich wyobrażalnych standardów. Jedyne co można było zrobić to wejść na jeszcze wyższy poziom abstrakcji i przypomnieć miłego jelonka z filmu Disneya. Komentując kampanię Clinton, Maureen Dowd napisała Oh, Bambi (She's Still Here! w The New York Times, 4 czerwca 2008).

Nie skończyło to jednak sprawy. W Appalachach trwała dalej partyzantka Białych Panter (PUMA – Party Unity My Ass).

Ron Paul

Kongresmen z Texsasu. Autor kultowego tekstu Neo-CONNED! (10 lipiec 2003). Ron Paul pisze w nim: They agree with Trotsky on permanent revolution, violent as well as intellectual (co w luźnym czyli precyzyjnym tłumaczeniu oznacza: Neokonserwatyści chcą zabijać i kłamać).

George W. Bush

Najważniejsze wydarzenia związane z prezydenturą W opisał Bob Woodward  w trylogii: Bush at war (2002), Plan of attack (2004) i State of denial (2006).  Dzieki temu, czytelnicy neokonserwatywnych pism dowiedzieli się, że Woodward  to oszołom i wyznawca spiskowej teorii dziejów.

Jimmy Carter
Od czasu opublikowania książki Palestine Peace Not Apartheid każdy szanujący się zwolennik McCaina miał na jego widok obowiązek pogardliwie wzruszyć ramionami. Sytuację komplikowało to, że kilka kojarzonych z Carterem osób – m.in. Zbigniew Brzeziński i Robert Malley - zaliczanych jest do grona doradców Obamy.

Zbigniew Brzeziński
Podejrzewano go już dużo wcześniej, ale oficjalnie nadanie Brzezińskiemu tytułu antysemity nastąpiło gdy napisał pozytywną recenzję książki The Israel Lobby and U.S. Foreign Policy (Foreign Policy, lipiec/sierpień 2006). Wyrok ogłosił Alan Dershowitz. (The New York Sun - 12 wrzesień 2007).  Dodatkowo, odpowiadając na pytania kongresowej komisji, Brzeziński powiedział publicznie m.in.: the final destination on this downhill track is likely to be head-on conflict with Iran and with much of the world of Islam (ostatecznym celem tego wytyczanego siłą grawitacji szlaku jest prawdopodobne czołowe zderzenie z Iranem i dużą częścią muzułmańskiego świata).

Robert Malley
Aktywny uczestnik negocjacji w Camp David i współautor krytycznego w stosunku  do Izraela tekstu The Tragedy of Error (The New York Review of Books - 9 sierpnia 2001). Oh well, po prostu jeszcze jeden...

Samantha Power
Profesor w John F. Kennedy School of Government (Harvard University). Power jest autorką wielu kontrowersyjnych tekstów. Szczególnie niedobry jest jej tekst Rethinking Iran (Time, 27 stycznia 2008). W neokonserwatywnych kregach, radość więc była wielka gdy po nazwaniu Hillary monster (potwór) Power zrezygnowała z funkcji doradcy Obamy. Istnieją jednak dalej podstawy sądzić, że po wygranej Obamy duży wpływ na amerykańską politykę będzie miała ta inteligentna i mająca charakterek katoliczka.

Merrill A. McPeak
Były dowódca Air Force czyli lotnictwa. W roku 2003 generał McPeak powiedział  w wywiadzie dla pisma The Oregonian, że amerykańscy politycy obawiają się żydowskiego lobby. Neokonserwatywna prasa twierdzi, że to skandal iż tacy ludzie jak McPeak są doradcami Obamy.

Daniel Kurtzer

W roku 1976 Daniel Kurtzer w swojej pracy doktorskiej napisał, że metody jakimi posługuje się Izrael powodują radykalizację Palestyńczyków. Pamiętano o tym  w roku 2001, gdy Kurtzer został mianowany ambasadorem USA w Izraelu i pisano: Kurtzer is wrong for Israel. Obecnie, jest on doradcą Obamy i zwolennikiem radykalnej zmiany amerykańskiej polityki bliskowschodniej.  W tym wypadku diagnoza jest jasna: ortodoksyjny Żyd Daniel Kurtzer nienawidzi sam siebie.

Wesley Clark
Wśród ludzi popierających Obamę jest też były dowódca NATO generał Wesley Clark.  Przestępstwo jakie popełnił Clark polega na kradzieży narracji. Neokonserwatyści przyznali sobie (i tylko sobie) prawo do tego aby tworzyć nowe słowa i określenia. Zapytany o to czy Ameryka zaatakuje Iran (Huffington Post, 4 stycznia 2007) Clark odpowiedział: the Jewish community is divided but there is so much pressure being channeled from New York money people to the office seekers (czyli: środowisko żydowskie jest podzielone, ale bardzo duża presja ze strony nowojorskiej finansjery skierowana jest na tych, którzy kandydują na różne funkcje).

Dźwięczące od tego czasu w przestrzeni publicznej ironiczne New York money people długo nie zostanie generałowi zapomniane.

Joe Biden
Wiceprezydent - elekt, senator Joe Biden. Pyskaty i siwowłosy katolik który ma większe niż McCain doświadczenie. Tradycyjnym zadaniem kandydata na wiceprezydenta jest ostro krytykować przeciwników.

 

Jerzy Pilchowski

 

Tekst został pierwotnie wydrukowany latem w kanadyjskim Gońcu.

Drobne zmiany w wersji blogowej polegają na uaktualnieniu.

Jutro zapraszamy na trzecią część tekstu.

 

Przeczytaj także:

czwartek, 27 listopada 2008, usa2008

Polecane wpisy

  • HISTORYCZNA INAUGURACJA - RELACJA Z WASZYNGTONU

    Pojechałam do Waszyngtonu, by na własne oczy zobaczyć inaugurację prezydenta Obamy. Było to najbardziej niezwykłe wydarzenie w moim życiu, porównywalne jedynie

  • BIEŻĄCE PROBLEMY OBAMY

    Pośród wielu decyzji, jakie zdążył podjąć już Barack Obama była m.in . autoryzacja nalotów bezzałogowych Predatorów na cele Talibów po pakistańskiej stronie gra

  • DLACZEGO OBAMA WYCOFA WOJSKA Z IRAKU? - część II

    Powie ktoś - no dobrze - ograniczono ofiary cywilne, ofiary wojskowe, spada ilość ataków na wojska koalicji i infrastrukturę rządową, ale przecież największym z

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:

O NAS

Kontakt/Współpraca


Creative Commons License
Teksty są dostępne
na licencji Creative Commons
Uznanie autorstwa 2.5 Polska
.

Tłumacz z nami
WE the Media (2004) -
słynny manifest dziennikarstwa obywatelskiego Dana Gillmora.
Maciej Lewandowski


Powered By
widgetmate.com
Sponsored By
Digital Camera