USA 2008 - wybory prezydenckie w Ameryce. Demokraci i Republikanie. Kandydaci: Barack Obama i John McCain. Informacje, analizy, newsy. Kampania, prawybory, wybory w Ameryce.
Blog > Komentarze do wpisu
OBAMA COFA DECYZJE BUSHA

Nie minął nawet tydzień, a nowy prezydent Stanów Zjednoczonych zdążył już kompletnie zmienić lub odwołać część decyzji swojego poprzednika.

Najgłośniejsza była czwartkowa decyzja Obamy o zamknięciu w ciągu roku więzienia na Guanatanamo, która spotkała się z życzliwym przyjęciem dyplomatów i obrońców praw człowieka na całym świecie. Dla poprzedniej administracji Guantanamo było niezbędnym elementem walki z terroryzmem. Obama postanowił zakończyć jego funkcjonowanie, bo w jego przekonaniu, jak i w przekonaniu wielu innych osób w kraju i za granicą, było sprzeczne z podstawowymi amerykańskimi wartościami i uderzało w wizerunek Ameryki.

Barack Obama

Następnego dnia nowy prezydent wznowił dofinansowywanie ONZ-wskich agend informujących o aborcji za granicą. Przepływ pieniędzy przez wiele lat blokowany był przez poprzednią głowę państwa. Poparł także prawo kobiet do przerywania ciąży.

Dziś natomiast Obama rozpoczął zmiany w polityce klimatycznej Stanów Zjednoczonych. W przeciwieństwie do swoich poprzedników obecna administracja zezwoliła stanom na ustanawianie własnych limitów stężenia dwutlenku węgla w powietrzu. Ale Obama przede wszystkim planuje podjąć działania na szczeblu federalnym: do marca Departament Transportu ma opracować normy zużycia paliwa, które obowiązywać będą w latach 2011-2015. W przeciwieństwie do George'a W. Busha nowy prezydent zamierza podporządkować się ustaleniom protokołu z Kioto.

 

KOMENTARZ

Niezależnie od tego jak bardzo Barack Obama krytykowany był za swoje hasło wyborcze zmiana faktem jest, że jego prezydentura jest realną zmianą w stosunku do kadencji George 'a W. Busha. Politykowi z Illinois zarzucano, że jego slogan wyborczy jest tylko chwytem marketingowym, który bazuje na nastrojach wyborców. Choć trudno jest zaprzeczyć tezie, że sztab Obamy idealnie wstrzelił się w stan emocjonalny społeczeństwa, to trudno zanegować to, że pierwsze decyzje nowego gabinetu świadczą o diametralnej zmianie polityki amerykańskiej w wielu dziedzinach. Pozostaje jedynie pytanie na jak długo nowej administracji starczy pary, by wprowadzać zmiany. Czy będą to reformy czy tylko lifting obliczony na zyskanie społecznego poparcia.

Ewa Dryjańska
 

 
 
PolitykaGlobalna.pl - portal o polityce międzynarodowej

Zapraszamy do nowego serwisu o polityce międzynarodowej - PolitykaGlobalna.pl

 

poniedziałek, 26 stycznia 2009, usa2008

Polecane wpisy

  • HISTORYCZNA INAUGURACJA - RELACJA Z WASZYNGTONU

    Pojechałam do Waszyngtonu, by na własne oczy zobaczyć inaugurację prezydenta Obamy. Było to najbardziej niezwykłe wydarzenie w moim życiu, porównywalne jedynie

  • BIEŻĄCE PROBLEMY OBAMY

    Pośród wielu decyzji, jakie zdążył podjąć już Barack Obama była m.in . autoryzacja nalotów bezzałogowych Predatorów na cele Talibów po pakistańskiej stronie gra

  • DLACZEGO OBAMA WYCOFA WOJSKA Z IRAKU? - część II

    Powie ktoś - no dobrze - ograniczono ofiary cywilne, ofiary wojskowe, spada ilość ataków na wojska koalicji i infrastrukturę rządową, ale przecież największym z

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2009/01/27 12:43:50
Średniowiecze się kończy, demony pakować się!:)
-
Gość: ka, *.adsl.inetia.pl
2009/01/27 13:33:43
czyżby hasło "Bush idioto podpisz Kioto" miało wreszcie przejść do historii?
Hope so.
-
2009/01/27 16:51:26
Ładnie się zaczyna, taki fajny kopniak w zadki chrześcijańskich fundamentalistów - yes, he can.
-
Gość: no isms, *.175-65-87.adsl-dyn.isp.belgacom.be
2009/01/27 17:12:04
Aborcja i klimat, ani słowa o gospodarce! super zmiany w tematach zastępczych. A do tego zwalnianie terrorystów z Guantanamo, którzy już pojawili się na video Al-Kaidy, ta podziękowała Obamie obelgami
-
Gość: Kobieta A, *.adsl.inetia.pl
2009/01/27 17:34:16
Broni praw kobiet?
Pierwszą przyczyną nędzy kobiet w USA jest zostanie matką. Jeśli partner odejdzie to los kobiety jest marny. Prawdziwym poparciem praw kobiet byłoby wspieranie ich prawa do realizowania się jako matki płacąc za cieżką pracę jaką jest wychowanie dzieci.
To co zrobił Obama to wspieranie tylko kobiet, które sa łatwe. To jest przejaw dyskryminacji bo zapomina się o prawie kobiet do bycia matką i wychowania dziecka w godnych warunkach.

-
Gość: Kobieta A, *.adsl.inetia.pl
2009/01/27 17:36:14
Obama robi ludziom papkę z mózgu. Zamyka Guanatanamo a jednocześnie buduje większe więzienie sieci Guantanamo w Afganistanie. Co za perfidia.
-
gomulka.m
2009/01/27 23:57:48
Obama robi ludziom papkę z mózgu, bo:
a) taka jest polityka
b) jest - oceniając decyzje pierwszego tygodnia Jego prezydentury - dużo 'mniejszym' człowiekiem, niż mi się wydawało...
c) od razu Krakowa nie zbudowano, dajcie spokój i nie mielcie "w koło Macieju" o kryzysie
-
2009/01/28 00:14:55
Na lotnisku Washington Dulles stoi szesnascie pelnowymiarowych wycinanek Barracka Husseina Obamy, a kazdego pilnuje TSA. Jak nie pilnowali, w mig pojawialy sie u stop kartonowego Obamy plastikowe kubki na drobne, w ktore narod ochoczo wrzucal niepotrzebne miedziaki.
-
2009/01/28 10:10:56
Idealizm.. i co nigdy wiecej nie beda juz nikogo torturowac? jak pluszowo i miło.....

O NAS

Kontakt/Współpraca


Creative Commons License
Teksty są dostępne
na licencji Creative Commons
Uznanie autorstwa 2.5 Polska
.

Tłumacz z nami
WE the Media (2004) -
słynny manifest dziennikarstwa obywatelskiego Dana Gillmora.
Maciej Lewandowski


Powered By
widgetmate.com
Sponsored By
Digital Camera