USA 2008 - wybory prezydenckie w Ameryce. Demokraci i Republikanie. Kandydaci: Barack Obama i John McCain. Informacje, analizy, newsy. Kampania, prawybory, wybory w Ameryce.
środa, 21 maja 2008
KENTUCKY I OREGON LIVE II
07:00 Kończymy dzisiejszą relację z prawyborów w Kentucky i Oregonie. Zgodnie z przewidywaniami zwyciężyli odpowiednio Hillary Clinton i Barack Obama. Głosy w Oregonie w dalszym ciągu - lecz powoli - spływają. Po przeliczeniu 65% głosów Barack Obama prowadzi stosunkiem 58 do 42% i trudno sobie wyobrazić, by dzięki tym nieprzeliczonym jeszcze głosom Clinton zdołała odebrać mu Oregon. Media mówią i piszą o przełomowym znaczeniu tej nocy dla demokratycznej nominacji - Barack Obama zdobył już większość delegatów. Hillary Clinton nie zamierza jednak rezygnować licząc na pozytywne rozstrzygnięcia w sprawie spornych stanów: Florydy i Michigan. Dziękujemy, że byliście Państwo dzisiaj z nami. Anna Dryjańska i Adrian Biernacki.
 
06:36 Najświeższe komentarze do dzisiejszej przemowy Baracka Obamy za USA Today:
 • konserwatywny Campaign Spot on National Review Online: Jesteśmy świadkami błędów po stronie Obamy. Powinien budować porozumienie ze zwolennikami Hillary, a tego rodzaju deklaracje ostatecznego zwycięstwa, gdy pozostało jeszcze kilka prawyborów, nie jest na to sposobem.
 • liberalny Huffington Post: Obama wygłosił dziś wielką mowę. Od miesięcy nie było widać takiej energii u senatora. Nie oznacza to oczywiście, że inne jego mowy były słabsze, lecz ta była bardzo znacząca pod względem przesłania jakie niosła.
06:16 Barack Obama jest teraz w Iowa, gdzie w styczniu odniósł swoje pierwsze, zaskakujące prawyborcze zwycięstwo. Obama wygłosił płomienną mowę, która natychmiast została uznana za jedną z jego najlepszych mów w ostatnich tygodniach:
 
 
06:03 MSNBC prognozuje, że zwycięzcą w Oregonie jest Barack Obama.

05:55 Półmetek. Po zliczeniu połowy głosów Obama prowadzi w Oregonie 58 do 42%. Wiadomo już, że Obama zdobędzie co najmniej 9, a Clinton co najmniej 2 delegatów.
 
05:48 Nie samymi liczbami człowiek żyje... Oto obszerna galeria zdjęć z demokratycznych prawyborów. Jest co oglądać.
 
05:42 Oregon: większość Białych w wieku od 18 do 59 lat głosowała na Obamę.
 
05:35 40% głosów w Oregonie zliczonych. Odpowiadając na komentarz Edesmy podajemy wartości procentowe i liczbowe: Obama 59% (203 955), Clinton 41% (142 728).
 
05:29 Ponad połowę głosujących w Oregonie stanowiły kobiety (55%). Również ponad połowa wyborców - 58% - to ludzie, którzy mają 45 lub więcej lat.
 
5:22 Przewaga Obamy nad Clinton w Oregonie topnieje. Po zliczeniu 29% głosów Obama prowadzi 60 do 40%.
 
05:14 Na marginesie rywalizacji Obamy i Clinton warto przypomnieć, że dziś w Oregonie odbywają się również prawybory republikańskie. Gra toczy się o 27 delegatów i zwycięzca bierze wszystko, a w grze jest John McCain i (teoretycznie) Ron Paul. Po zliczeniu 10% głosów McCain prowadzi 86 do 14%. Ale 14% Paula to i tak niezły wynik.
 
05:05 Wreszcie pierwsze informacje z Oregonu. Po zliczeniu 11% głosów Obama wyprzedza Clinton 63 do 37% głosów.
 
04:56 Z newslettera Baracka Obamy: Właśnie zdobyliśmy absolutną większość delegatów (...) Od początku tej drogi wiadomo było, że nie chodzi o mnie lub innych kandydatów. Chodzi o dokonanie prostego wyboru - czy będziemy kontynuować marsz starą drogą ze starym przywództwem, które nas tak długo zawodziło, czy obierzemy inną ścieżkę?
 
04:42 Głosowanie w Oregonie nadal trwa, tymczasem spływają interesujące wyniki exit polls. Zgodnie z tymi przeprowadzonymi przez Associated Press Clinton w Kentucky zdobyła poparcie 2/3 kobiet i niemal identycznej części mężczyzn, 7 na 10 białych (a biali to 90% tamtejszego elektoratu). Jak podkreśla dziennikarz AP struktura demograficzna Kentucky niezwykle przypomina strukturę demograficzną Zachodniej Wirginii, w której Clinton tryumfowała tydzień temu.

04:28 Sztab Obamy nie próżnuje. Kilka minut temu na You Tube pojawił się krótki filmik, na którym dziennikarz CNN ogłasza, że Barack Obama właśnie zdobył większość delegatów na sierpniową konwencję w Denver.

04:21 Wszystko co dobre szybko się kończy, tak jak miejsce w naszym poprzednim wpisie ;) dlatego zakładamy kolejny. Kentucky zdobyła Hillary Clinton, czekamy na wyniki z Oregonu.

KENTUCKY I OREGON LIVE

04:10 Wszystko jasne, wszystkie głosy w Kentucky zliczone. 65 do 30% wygrywa Hillary Clinton.

04:08 W Kentucky zliczono już 99% głosów. Clinton poparło 65%, a Obamę 30% wyborców. Clinton otrzyma poparcie 37 delegatów, a Obama 14.

04:00 10-minutowy fragment przemowy Hillary Clinton po mocnym zwycięstwie w Kentucky.

03:52 Wyniki exit polls: Kentucky to konserwatywny stan, liberałami określa się tam tylko 1/3 wyborców. Odwrotnie w Oregonie - tam liberalny światopogląd deklaruje aż 2/3 badanych.

03:45 CNN informuje, że Barack Obama ma już poparcie większości delegatów.

03:39 Clinton deklaruje, że zgadza się z Obamą w następującej kwestii: niezależnie od tego, które z nich otrzyma nominację, trzeba zjednoczyć siły i w listopadzie wybrać Demokratę na prezydenta.

03:30 W Kentucky zliczone 97% głosów: Clinton 65%, Obama 30%.

03:24 Terry McAuliffe, sztabowiec Clinton, entuzjastycznie ogłasza powrót do gry. Wygrywamy raz za razem, nie wiem dlaczego ludzie mówią, że to koniec. Jego krótką wypowiedź można obejrzeć tutaj.

03:15 I am going to keep making our case until we have a nominee whoever she may be - taką wypowiedź Hillary Clinton przesłał nam przed chwilą Michał Kolanko, nazywając ją cytatem dnia. Znaczące jest to, że Clinton nie użyła neutralnej formy she or he lecz założyła, że nominację otrzyma kobieta.

03:09 W Kentucky zliczono już 93% głosów. Przewaga Hillary Clinton nad Barackiem Obamą wynosi 36% głosów.

03:00 Za godzinę koniec mailowego głosowania w Oregonie.

02:55 W kampanię Baracka Obamy w Kentucky zaangażowała się również jego żona Michelle. Ten krótki filmik przedstawia ją dzwoniącą wraz z innymi ochotnikami do wyborców w Kentucky, po to by zachęcić ich do wzięcia udziału w głosowaniu i oddania głosu na Baracka:

02:41 W Kentucky zliczono trzy czwarte głosów. Przewaga Hillary wzrosła do 34%.

02:34 Hillary Clinton: To najbardziej zaciekły pojedynek Demokratów w historii (...) Jestem bardziej zdeterminowana niż kiedykolwiek. Clinton zaakcentowała również swoją przewagę w ogólnej ilości głosów (oczywiście wliczając sporne Michigan i Florydę).

02:28 W tle za przemawiającą Hillary wymowny napis, o którym trudno nie wspomnieć: Yes Women Can

02:24 W swoim przemówieniu Hillary nie zapomniała o Tedzie Kennedym, który jak się okazało ma guza mózgu i walczy o życie. Oczywiście nie mogło zabraknąć próśb o wsparcie finansowe i wizyty na stronie hillaryclinton.com.

02:17 Hillary Clinton na mównicy w Kentucky.

02:10 Połowa głosów w Kentucky zliczona. Przewaga Clinton wynosi 20%.

02:00 Wygląda na to, że kwestia rasowa w Kentucky będzie przedmiotem wnikliwych analiz. Jedna piąta głosujących uznała ten czynnik za istotny przy dokonywaniu wyboru. 90% z nich głosowało na Hillary!

01:50 Po zliczeniu 38% głosów w Kentucky przewaga Clinton powiększa się (55-42%)

01:42 Terry McAuliffe w wywiadzie dla MSNBC odrzucił tezę, iż czynnik rasowy zdecydował o wynikach w Kentucky. Według niego wyborcy wybrali osobę, która najlepiej zajmie się problemami ekonomicznych w kraju. Przypomnijmy: McAuliffe popiera Hillary Clinton.

01:37 Blisko połowa zwolenników Hillary Clinton stwierdziła, że w przypadku jej przegranej nie poprze Obamy w listopadowych wyborach (podobnie jak w Zachodniej Wirginii bardziej skłonni są zagłosować na Johna McCaina).

01:27 20% wyborców Obamy przyznało, że poparcie Edwardsa było dla nich niezwykle ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji wyborczej, trzech na dziesięciu ankietowanych uznało to poparcie za ważne.

01:21 Wyborcy Hillary tracą nadzieję? Połowa zwolenników Hillary w Oregonie twierdzi, że to Obama ostatecznie zostanie kandydatem Demokratów. W Kentucky opinię tę podzielał co trzeci ankietowany.

01:15 The Times ogłasza Hillary zwyciężczynią w Kentucky.

01:10 Czynnik strefy czasowej o którym wcześniej wspominaliśmy ma istotne znaczenie na dotychczasowy wynik z Kentucky. Po 11% zliczonych głosów przewaga Hillary to zaledwie 3%.

01:00 Pierwsze exit polls potwierdzają, że ekonomia dla Amerykanów stanowi niezwykle ważny czynnik w wyborze swojego kandydata na prezydenta. Dwóch na trzech wyborców z Kentucky umieściło kwestie ekonomiczną w pierwszej trójce obecnie najistotniejszych spraw do rozwiązania. 20% uznało Irak za palący problem w kraju, niewiele mniej opiekę zdrowotną. W Oregon prawie połowa głosujących uznała sprawy ekonomiczne za decydujący czynnik, 30% Irak a dwóch na dziesięciu wyborców opiekę zdrowotną.

Już za niespełna godzinę, o 1.00, rozpoczynamy relację z demokratycznych prawyborów w Kentucky i Oregonie. Na co warto zwrócić uwagę w tych stanach? Kentucky to dla Hillary Clinton szansa na utrzymanie swojej kandydatury w grze. Przegrana Obamy zostanie wykorzystana do potwierdzenia, że rywal byłej pierwszej damy nie jest w stanie wygrać w kluczowych stanach w perspektywie konfrontacji z McCainem, gdzie duży procent ludności to tzw. blue collar oraz starsi biali Amerykanie.

Oto czynniki na które warto zwrócić uwagę podczas prawyborów w Kentucky:

 • hrabstwo Montgomery – w ostatnich prawyborach wynik w tym hrabstwie odzwierciedlał rezultat w całym stanie. To dobry znak dla Hillary, która według sondażu przeprowodzanego przez Suffolk University ma przewagę 28%;
 • poparcie Johna Edwardsa – Kentucky to test na to jak poparcie byłego kandydata Demokratów wpłynie na wyborców tej partii. Według sondaży aż 6% wyborców deklarowało chęć głosowania na Edwardsa. Przypomnijmy, że w Zachodniej Wirginii były senator Północnej Karoliny uzyskał 7% głosów;
 • czynnik rasowy – co piąty wyborca w Kentucky przyznaje, że rasa ma dla niego znaczenie. Co ciekawe 80% z nich głosuje na Hillary Clinton;

 • Louisville – rozgrywka w tym 700-tysięcznym mieście będzie miała istotny wpływ na wynik prawyborów w Kentucky. Zarówno Hillary jak i Obama mają duże poparcie w tym największym mieście stanu;
 • strefy czasowe – lokale wyborcze będą czynne od 7 do 19, jednak z racji tego, iż Kentucky podzielone jest na dwie strefy czasowe lokale we wschodniej części stanu będą zamykane godzinę wcześniej. Początkowe wyniki mogą więc być korzystne dla Obamy. Wiejskie zachodnie obszary należą jednak do Hillary Clinton;

Trochę inaczej wygląda to w Oregonie. Ten zachodni stan leżący na wybrzeżu Pacyfiku jest przez wielu określony jako idealny dla Baracka Obamy. Wyborcy w Oregonie opowiadają się za zmianami i kształtowaniem przyszłośći przez odpowiednie reformy gospodarcze. Każdy członek Kongresu z tego stanu głosował przeciwko interwencji w Iraku. Mniejszą rolę odgrywa tutaj również kwestia rasowa.
 
Oto aspekty, na które zwracają uwagę eksperci:

 • Portland – duża frekewencja w tym mieście będzie sprzyjać Obamie. Według wstępnych sondaży senator z Iliinois wygrywa w Portland stosunkiem 2-1;

 • hrabstwo Marion – jeśli Montgomery stanowi odzwierciedlenie wyników w Kentucky to w Oregon na to miano zasługuje hrabstwo ze stolicą w Salem;
 • demografia – politolodzy oczekują, iż głosy kobiet w Oregonie będą stanowić 58% wszystkich głosów. Wydawać by się mogło, że te prognozy są korzystne dla Hillary. Ostatnie sondaże pokazują jednak, że kobiety głosują chętniej na Obamę. Ciekawe również będą wyniki w Albany (hrabstwo Linn) oraz Woodburn (hrabstwo Marion). Pierwsze z tych miast jest testem popracia blue collar dla Obamy. Woodburn natomiast to miasto Latynosów (ponad 50% ogólnej populacji);
 • frekwencja – dzięki głosowaniu drogą mailową eksperci przewidują 60% frekwencję. Tym samym zostałby pobity rekord Demokratów z 1968 r. (Kennedy vs McCarthy)
Tekst opracowany na podstawie artykułów Politico.
 
LIVE

środa, 14 maja 2008
ZACHODNIA WIRGINIA LIVE

09:20 Mamy już ostateczne wyniki. Hillary Clinton wygrywa różnicą 41% procent (67-26%) zdobywając 20 delegatów.

Dziękujemy i zapraszamy za tydzień na LIVE z Kentucky i Oregonu.

05:20 W Zachodniej Wirginii wszystko jest jasne: Hillary prowadzi zdecydowanie z blisko 40% przewagą przy 73% zliczonych głosów. Prawybory w w tym stanie zgodnie z oczekiwaniami nie wyjaśniły niczego. Potwierdziły jedynie to o czym mówi się od kilku tygodni: Hillary nie zrezygnuje i będzie walczyć do końca. Jak ta przeciągająca się kampania wpłynie na głosowanie w listopadzie? Opinie są podzielone. Jedni twierdzą, że na takiej patowej sytuacji w obozie Demokratów korzysta przede wszystkim pewny już swego John McCain, inni natomiast próbują obalać tę tezę przypominając o tym, iż ciągła obecność w mediach pomaga Obamie i Clinton. Zapowiada się pasjonująca walka.

04:52 Po 65% zliczonych głosów przewaga Hillary nadal utrzymuje się na poziomie 36-38%.

04:37 Zwycięska mowa Hillary Clinton

04:22 Połowa głosów już została zliczona. Przewaga Hillary jest bardzo duża wynosi bowiem 38%.

04:15 Jak można przekonywać wyborców? Na przykład tak:

Obama
Obama w Schultzie's bar (Charleston, 12 maja)

04:07 Przemówienie Hillary jest już dostępne. Mam nadzieję, że wkrótce pojawi się wersja video.

03:54 Fragment przemówienia Obamy w Missouri (jeszcze przed wynikami w Zachodniej Wirginii)

03:46 Jestem zdeterminowana bardziej niż kiedykolwiek by kontynuować tę walkę - trzeba przyznać, że całe przemówienie Hillary w pełni to potwierdzało. Eksperci w CNN przyznają, że to wystąpienie i zdecydownane zwycięstwo w Zachodniej Wirgnii może skłonić niezdecydowanych delegatów do poparcia byłej pierwszej damy.

03:33 Ponad 30% przewagi Hillary Clinton nad konkurentem (23% zliczonych głosów).

03:20 Najlepsze fragmenty z przemówienia Clinton. Tak nie mówią outsiderzy:

Doprowadzę Demokratów do zwycięstwa w listopadowych wyborach.

Żaden z Demokratów od 1916 roku nie zwyciężył w wyborach nie wygrywając wcześniej w Zachodniej Wirginii.

Z waszą pomocą jestem zdolna zmierzyć się z Johnem McCainem i wygrać tę walkę.

Znacie mnie - nigdy nie rezygnuję. Nigdy się nie poddaję.

Jestem nadal w tym wyścigu dla tych milionów ludzi, którzy chcą zmieniać ten kraj na lepsze.

03:11 Hillary na mównicy!

03:08 Hillary zdobyła 15 z 28 delegatów. Pozostała "trzynastka" jest nadal w grze.

03:03 W dalszym ciągu czekamy na przemówienie Hillary. Terry McAuliff, strateg kampanii, zapowiedział, że będzie to jedna z najlepszych mów od bardzo dawna. Wkrótce przekonamy się czy to prawda.

02:54 Zachodnia Wirginia to wymarzony stan dla Hillary Clinton wystarczy spojrzeć na te liczby:

95% populacji stanowi ludność biała, siedmiu na dziesięciu głosujących nie ma wyższego wykształcenia, 50% głosujących pochodzi z obszarów wiejskich, ponad połowa natomiast nie notuje zarobków rodzinnych wyższych niż 50 tysięcy dolarów.

02:46 W końcu pojawiają się pierwsze wyniki. 58%-30% na korzyść Hillary, jednak jest to dopiero wyniki po zliczeniu 3% wszystkich głosów

02:40 Jim Rutenberg z New York Times twierdzi, że Barack Obama pogratulował już Hillary Clinton zwycięstwa.

02:35 MSNBC przekreśla Hillary Clinton. Według obliczeń tej stacji aby myśleć o nominacji z ramienia Demokratów Clinton musiałaby zdobyć w nadchodzących prawyborach 92% głosów. Jedno jest pewne: jedna ze znanych firm bez zastanowienia powinna reaktywować serię reklam: Impossible is nothing. Casting wydaje się być czystą formalnością.

02:30 Od czego ma się rodzinę, nieprawdaż? W kampanię zaangażowani są nie tylko sami kandydaci - Bill Clinton w czwartek wybiera się do Kentucky, natomiast Michelle Obama składa wizytę w Puerto Rico. Chelsea Clinton obecnie jest w San Juan.

02:20 Howard Wolfson, rzecznik prasowy Hillary Clinton, stwierdził w wywiadzie dla CNN: "Walczymy do końca, do samego końca" odpowiadając na wątpliwości dziennikarzy co do szans byłej pierwszej damy.

02:03 Exit polls w Zachodniej Wirginii potwierdzają negatywną tendencję zwolenników Partii Demokratycznej. Prawie co trzeci wyborca deklaruje, że w przypadku przegranej swojego faworyta w wyścigu o nominację zagłosuje na .... Johna McCaina.

01:55 Nie to jeszcze nie jest koniec. Plany Hillary są już znane: w środę będzie w Waszyngtonie, czwartek poświęci na wizyty w Południowej Dakocie oraz Kalifornii. Stamtąd uda się do Oregon.

01:48 CNN mówi o "zdecydowanym" zwycięstwie Clinton, MSNBC potwierdza wygraną stosunkiem 2:1.

01:35 Stacje telewizyjne oraz Associated Press tuż po zamknięciu lokali wyborczych podają do wiadomości informację o zwycięstwie Hillary Clinton stosunkiem głosów 2:1.

01:30 Lokale wyborcze zamknięte. Rozpoczyna się liczenie głosów.

01:27 Opinie wyborców tuż po oddaniu głosu:

01:22 Kwestie rasowe miały dość znaczący wpływ na zwolenników Clinton (ok.40%). Kolejną ciekawostką jest to, że co czwarty badany jest już znużony toczącą się bitwą Demokratów i chce jej końca, nawet w przypadku przegranej swojego faworyta.


01:10 Mamy pierwsze exit polls. Ciekawym czynnikiem mającym wpływ na głosy zwolenników Hillary Clinton był... jej mąż oraz jego kampania (około 75%). Ponad połowa wyborców Obamy stwierdziła, że były prezydent w przypadku ich głosu odegrał marginalną rolę.

Ankieterzy badali również wpływ pastora Wrighta na głosy w Zachodniej Wirginii. Co drugi badany przyznał, że Obama w pełni podziela kontrowersyjne poglądy Wrighta. 30% wyborców wierzy w to, że senator z Illinois w pewnym stopniu utożsamia się z poglądami Wrighta, natomiast prawie połowa twierdzi, że wszelkie tego typu dywagacje są nieprawdziwe bądź mało prawdopodobne.

Blisko 70% zwolenników Hillary Clinton wspiera jej pomysł związany z podatkiem na paliwo.

Podobnie jak w poprzednich stanach mieszkańcy Zachodniej Wirginii są zanipokojeni sytuacją gospodarczą w kraju (ponad 6 osób na 10) oraz wojną w Iraku (co piąty wyborca).

01:00 Zachodnia Wirginia - stan we wschodniej części USA liczący ponad 1,8 mln mieszkańców, jeden z najbiedniejszych obszarów Ameryki, w którym ludność biała stanowi ponad 95% ogólnej populacji.

Jak już wcześniej informowaliśmy sondaże nie pozostawiają żadnych złudzeń - Zachodnia Wirginia należy do Hillary Clinton. W stawce jest jedynie 28 delegatów, jednak dla byłej pierwszej damy każde zwycięstwo w tym momencie nawet w tak małym stanie (37. pod względem liczby mieszkańców) jest niezwykle cenne. Czy dzisiejsza wygrana Hillary jest w stanie coś zmienić? Śmiem twierdzić, że nie. Co najwyżej potwierdzi się to jak zdeterminowaną, waleczną i ambitną osobą jest kandydatka Demokratów. Nie możemy jednak zapominać o tym, iż w historii USA wiele razy dochodziło do rzeczy nieprzewidywalnych, więc mimo wszystko skreślanie Hillary jest zdecydowanie zbyt przedwczesnym krokiem. Do zamknięcia lokali wyborczych pozostało niespełna pół godziny.

Zachodnia Wirginia LIVE - zaczynamy o 1.00
Adrian Biernacki (autor Wybory w USA)
z małą pomocą Anny Dryjańskiej


Podobne:

środa, 07 maja 2008
GŁOSOWANIE W INDIANIE - RELACJA
Mieszkam w stanie Indiana, do którego rzadko dociera wielka polityka. Wszelkie wybory są zwykle rozstrzygnięte zanim dochodzi do głosowania w tym stanie. Ostatnie prawybory w Indianie, które miały jakiekolwiek znaczenie, odbyły dokładnie 40 lat temu. Hoosiers nie są więc przesadnie przyzwyczajeni do znajdowania się w centrum politycznej uwagi. Tym razem jednak mają do rozdysponowania 72 delegatów.

W poniedziałek wieczorem troje sąsiadów nie dawało mi zasnąć. Siedząc na werandzie późno w nocy dyskutowali zawzięcie na temat zaproponowanego przez McCaina i Clinton wakacji od podatku federalnego na benzynę. Najwyraźniej oglądali kolejny dość paskudny spot wyborczy pani senator, gdyż mówili i o nim. Bez szczególnego zachwytu, oględnie rzecz ujmując. Zanim udało mi się zapaść w sen, doszłam do wniosku, że z trojga rozmówców dwoje popiera Obamę. Może to dobry znak, pomyślałam ostatnim fragmentem sennej świadomości. Indiana jest, niestety, stanem zasadniczo konserwatywnym. Bloomington, w którym mieszkam, jest w swoim szalejącym liberalizmie zupełnie wyjątkowe.
 
Indiana
Indiana na mapie USA

Stawka wielka, więc i zainteresowanie duże. Już po sześciu godzinach głosowania w jednym z punktów wyborczych w Indianapolis zjawiła się rekordowa ilość chętnych do oddania głosów. W późniejszych godzinach okazało się, że najwięcej głosujących stawiło się do urn w hrabstwie Monroe, czyli właśnie tu, gdzie mieszkam i gdzie mieści się Indiana University. Na rynku w Bloomington stali przez cały dzień wolontariusze z transparentami Obamy. Jeden z nich zachęcał zwolenników senatora do naciskania klaksonów. Pracownica znajdującej się na rogu księgarni zamknęła drzwi. Jak mi powiedziała, te ciągłe klaksony doprowadzały ją już do szału.

Niestety, Bloomington to nie cała Indiana. Barack Obama wygrał w moim hrabstwie Monroe i w moim mieście, wygrał w innych ośrodkach akademickich oraz w stolicy stanu, ale Indianę przegrał. Innymi słowy, Obama wygrał tam, gdzie jego zwycięstwa można się było spodziewać - wśród młodych, wykształconych i bardziej liberalnych. Dobrą wiadomość stanowi jednak fakt, że lepiej niż w Pennsylwanii poradził sobie tym razem z elektoratem niebieskich kołnierzyków. Ich większość - zgodnie z przewidywaniami - poparła Clinton, podobnie jak większość mieszkańców prowincji stanu (to dość zabawne pojęcie, zważywszy na to, że cała Indiana to prowincja...).

Co głównie interesowało mieszkańców Indiany, gdy podejmowali decyzję wyborczą? 48% powiedziało, że ważna była afera z pastorem Wrightem (dla 49% nie miała ona znaczenia). Większość osób, dla których ta sprawa była istotna, głosowało na senator Clinton. Problemem numer jeden ogólnie była gospodarka (2/3 badanych). Na drugim miejscu: wojna w Iraku (19%). Trzecie miejsce: ochrona zdrowia (13%).
 
Barack Obama i Hillary Clinton
Barack Obama i Hillary Clinton
 
Galerię zdjęć z prawyborów w Indianie można obejrzeć tutaj.

Wśród głosujących, dla których najważniejsza jest gospodarka, większość zdecydowała się głosować na Hillary Clinton (53%, a 46% na Obamę). Z kolei większość z tych, dla których gospodarka nie była kwestią numer jeden, zagłosowała na Baracka Obamę (54%, a 46% dla Clinton). Mam nadzieję, że te 53% zatroskanych o gospodarkę, które zagłosowało na Clinton, nie dało się złapać na demagogiczne hasło zawieszenia na lato federalnego podatku na benzynę.
Poza samą wygraną Clinton media przynoszą jeszcze jedną niedobrą informację. CNN mianowicie donosi, że połowa zwolenników senator Clinton nie zagłosowałoby na Obamę w listopadzie. Jedna trzecia z nich deklaruje, że zagłosuje na McCaina! To mi się z trudem mieści w głowie. 17% mówi, że w ogóle nie pójdzie głosować, a 48% zagłosuje na Obamę, jeśli zostanie on nominatem partii. Zwolennicy Obamy są bardziej skłonni zagłosować na Clinton w listopadzie - taką deklarację złożyło 59% pytanych.

Co powinno liczyć się bardziej - zwycięstwo ulubionego kandydata czy odsunięcie od władzy Republikanów? Obama, który ze sztabem przeniósł się na wieczór do Północnej Karoliny, pogratulował Clinton zwycięstwa w Indianie i serdecznie podziękował tym, którzy na niego głosowali. Odniósł się także do tego, jak zwolennicy Demokratów powinni zagłosować w listopadzie - niezależnie od tego, kogo ostatecznie wybierze Partia Demokratyczna.

Senator Clinton świętuje wygraną w Indianapolis. Zwyciężyła zdobywając 51% głosów.

wtorek, 06 maja 2008
INDIANA I PÓŁNOCNA KAROLINA - RELACJA LIVE

Kończymy live z dzisiejszej nocy prawyborczej. Obama wygrał Północną Karolinę z mocną 14% przewagą (56% do 42%), Clinton z trudem zdobyła Indianę - różnicą 2% głosów (51% do 49%). Dziękuję Państwu za śledzenie relacji oraz komentarze. Zapraszam już za tydzień - w nocy z 13 na 14 maja - na relację z Zachodniej Wirginii.

07:19 Mamy już wyniki w stanie Indiana. Hillary Clinton wygrywa różnicą 2 procent głosów. Przewaga wyniosła zaledwie 22 tysiące głosów.

06:43 Nareszcie jakiś postęp. 95% zliczonych głosów w Indianie. Przewaga Hillary maleje do 16 tys. głosów.

06:34 Wszyscy zadają sobie pytanie: Na jakie głosy czekamy? Wyjaśniam. Głosy niezliczone są z ponad 70% lokali wyborczych w hrabstwie Lake County. Drugim co do wielkości w stanie Indiana. Największym miastem tego hrabstwa jest Gary (ok.100 tysięcy mieszkańców). 27% mieszkańców Lake County stanowią czarnoskórzy Amerykanie.

06:27Fragmenty przemówienia Hillary Clinton

06:02 Obama wygrywa w Północnej Karolinie przewagą 14% (56-42) zdobywając blisko 900 tysięcy głosów (99% przeliczonych głosów).

05:39 Indiana, Indiana mamy problem... Gary - miasto leżące zaledwie 26 mil od centrum Chciago liczące 100 tysiący mieszkańców w dalszym ciągu nie przeliczyło głosów. Jak dotychczas oprócz CBS nikt nie zdecydował się ogłosić Hillary Clinton zwycięzcą w Indianie.

05:17 5% niezliczonych głosów w Północnej Karolinie i czternaście procent przewagi Baracka Obamy.

05:00 Jedność partii, zniesienie podatku na paliwo w czasie wakacji oraz ... promocja strony internetowej hillaryclinton.com - tak w skrócie możemy zrelacjonować co w swojej mowie zawarła Hillary Clinton.

04:43 Pojawił się tekst przemówienia Obamy, jest również nagranie (21 minut).

04:38 Hillary na mównicy

04:25 Jeśli możnaby prognozować jaka data jest najważniejsza dla Demokratów to według ekspertów jest to 31 maj. Dlaczego? Z prostej przyczyny. Właśnie wtedy zapadnie na Konwencji Partii Demokratycznej decyzja o tym co zrobic z głosami wyborców Florydy i Michigan, które nie zostały uwzglednione ze względu na proceduralne wykroczenia. Jeśli Demokraci zdecydują się policzyć te głosy to sytuacja Hillary Clinton będzie dużo bardziej komfortowa niż obecnie.

04:16 Treść przemówienia Obamy

04:10 Exit polls - raport telewizji Fox:

04:06 Niepokojące wieści z obozu Republikanów. John McCain wybrany już na kandydata tej partii nie zdobywa w tym stanie aż 25% głosów. Podobnie było w Pensylwanii. 10% poparcia uzyskuje Huckabee, który już dawno wycofał się z wyścigu prezydenckiego, 7% Ron Paul, który formalnie jest nadal w grze, jednak nie ma żadnych szans na nominację. Nie ulega wątpliwości, że są to głosy sprzeciwu.

03:56 MSNBC zmieniło status w przypadku liczenia głosów w Indianie z "zbyt wcześnie by ogłosić zwycięzcę" na "zbyt małe różnice by ogłosić zwycięzcę". To świadczy o tym, że przewaga Hillary w Indianie nie jest zbyt duża zwłaszcza, że do zakończenia liczenia pozostało jedynie 20% głosów.

03:52 To było jedno z lepszych przemówień senatora z Illinois. Obama poruszył w nim problem jedności partii i niepokojących sondaży mówiących o tym, że zarówno wyborcy Obamy jak i Hillary są skłonni oddać głos na McCaina w przypadku kiedy ich faworyt nie zostanie nominowany na konwencji w Denver.

Sztab Clinton w momencie kiedy Obama pojawił się na telebimie i rozpoczął swoją mowę zdecydował się podgłosić muzykę i tym samym zagłuszył to przemówienie.

03:43 CNN minutę temu również podzieliło się wątpliwościami co do tak wczesnych gratulacji dla Clinton.

03:37 Obama w swoim przemówieniu pogratulował Hillary Clinton zwycięstwa w Indianie. Czyżby wiedział o czymś czego my nie wiemy? Wyniki zmieniły się na korzyść Obamy w ostatnich kilkudziesięciu minutach. Przewaga Hillary w Indianie wynosi bowiem zaledwie 4 procent. Dlatego też jego przedwczesne gratulacje mogą dziwić.

03:21 Obama na mównicy. Podziękowanie dla wyborców z Południowej Karolinie. To nie wybory Obamy, to nie wybory Clinton, to nie wybory McCaina, to wybory wszystkich Amerykanów. Niezależnie kto wygra nasz naród potrzebuje przywódcy, który przywróci nam blask - głosi z mównicy senator z Illinois.

03:07 Za kilka chwil przemówienie wygłosi Barack Obama.

03:02 Indiana - dwie trzecie zliczonych głosów za nami. Clinton prowadzi różnicą ośmiu procent (54-46).

02:37 David Axelrod, strateg Obamy, na konferencji w Raleigh stwierdza, że przy aktualnych wynikach Hillary będzie musiała pozyskać prawie 70% delegatów oraz superdelegatów, którzy nadal są w grze. Axelrod nie ukrywa, że według niego jest to nierealne.

02:25 Po 10% zliczonych głosów Obama wygrywa w Północnej Karolinie różnicą 30 procent (64-34). Wynik robi wrażenie, miejmy jednak na uwadze to, iż jest to dopiero początek liczenia.

02:14 Ku zaskoczeniu wszystkich John McCain wygrał w obu stanach:)

02:05 Kolejne ciekawostki z exit polls. 90%(!) Afroamerykanów z Indiany poparło Obamę. 60% białych zagłosowało na byłą pierwszą damę.

01:59 Jak słusznie zauważają nasi czytelnicy (kolanko7) tak szybkie ogłoszenie Obamy zwycięzcą w Północnej Karolinie wiąże się zapewne z dużą przewagą senatora z Illinois. Jeśli będzie to naprawdę duża różnica to przegrana Hillary w stanie liczącym 115 delegatów może być potężnym ciosem.

01:52 Przewaga Clinton w Indianie 57-43% po 23% zliczonych głosów. Korespondenci New York Times są jednak powściągliwy w wydawaniu sądów, gdyż w Indianapolis i Gary głosy w dalszym ciągu są liczone.

01:37 CNN, MSNBC i Fox News zgodnie ogłaszają zwycięzcę w Północnej Karolinie. Jest nim oczywiście Barack Obama

01:35 Niespełna 20% zliczonych głosów w Indianie - 56% Clinton 44% Obama. W Północnej Karolinie jeszcze nie mamy pierwszych wyników.

01:21 Prawie połowa wyborców w obu stanach przyznała, że osoba pastora Wrighta była brana pod uwagę i stanowiła jeden z czynników determinujących w oddawaniu głosu.

01:14 W kilku hrabstwach Indiany głosowanie zostało przedłużone. Oficjalne dość lakoniczne wyjaśnienie: "błąd ludzki" (org. human error)

01:09 Powoli zamykane są lokale wyborcze w obu stanach. Według exit polls (ankiety przeprowadzane przy wyjściach z lokali wyborczych) główną kwestią na bazie, której wyborcy wybierali swoich kandydatów była ekonomia. Co ciekawe co piąty wyborca jako główny problem Stanów Zjednoczonych wskazał wojnę w Iraku, jeszcze mniej uznało problem opieki zdrowotnej za sprawę najwyzszej rangi. Jak widać zapaść gospodarcza w USA powoli spędza sen z powiek Amerykanom.

01:00 187 delegatów (72 – Indiana, 115 – Północna Karolina) to stawka przed jaką stanęli dzisiaj Hillary Clinton oraz Barack Obama. Emocji z pewnością nam nie zabraknie, gdyż według wczorajszych sondaży Zogby International Obama wygrywa w Indianie różnicą dwóch procent. W przypadku podwójnej wygranej senatora z Illinois wyscig Demokratów będzie juz chyba rozstrzygnięty.

Bardzo miło mi po raz pierwszy zaprosić Państwa do śledzenia relacji live z wydarzeń mających miejsce za oceanem. Pełen dramaturgii i determinacji, której nie powstydziłby się słynny bohater znanego filmu Avildsena Rocky Balboa, wyścig o nominację prezydencką z ramienia Demokratów zbliża się powoli ku końcowi. Indiana oraz Karolina Północna to stany, w których dzisiaj zapadną bardzo ważne dla przebiegu tej fascynujacej walki rozstrzygnięcia. Przewaga Obamy w Północnej Karolinie stopniała z przewidywanych kilka tygodni temu dwudziestu procent do zaledwie ośmiu.

James Carville powiedział ostatnio na łamach Newsweeka: Jeśli Hillary wygra w obu stanach to może doprowadzić to do zaskakującego zwrotu akcji. Ona jest w stanie przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Zaczynamy o 1.00 w nocy.

Relacja LIVE

Adrian Biernacki (autor Wybory w USA)
z małą pomocą Anny Dryjańskiej
 
 
 
Podobne:
 
1 , 2 , 3 , 4

O NAS

Kontakt/Współpraca


Creative Commons License
Teksty są dostępne
na licencji Creative Commons
Uznanie autorstwa 2.5 Polska
.

Tłumacz z nami
WE the Media (2004) -
słynny manifest dziennikarstwa obywatelskiego Dana Gillmora.
Maciej Lewandowski


Powered By
widgetmate.com
Sponsored By
Digital Camera